Woodmill High School

Staff Leading Learning

In addition to the school leadership team  and the staff in the guidance team each department and faculty is lead by a Principal Teacher. They have the responsibility for managing the day to day running of the department and setting the strategic direction of learning in their subject. 

Below is a list of staff by department with the Head of Department in bold 

 Staff List

Department 

Teaching and Support Staff

GUIDANCE TEAM   
Westray House

Mrs Alison Drylie (PTG/Business Education) 

Ms Rebecca Gourlay (Temp PT/Music)

Harris House

Mrs Lorraine Dale (PTG/SfL) [Monday]

Ms Claire Harrower (PTG/Computing) [Tuesday-Friday]

Mr Stuart Gray (Temp PT/RMPS)

Staffa House

Mrs Laura Rowan (PTG/Biology)

Mrs Natalie Redpath (Temp PT/English)

 Dunglass House

Mrs Jo Doran (PTG/German)

Mrs Julia Davidson (Temp PT/CDT)

Woodmill Enhanced Support Mrs Vikki Dunlop (PT Enhanced Support/Modern Studies)
ART & DESIGN

Ms Anna Ewan (PT)

Ms Lorraine Dow

Mr John Gibson

Mr Vicente Lopez

Mrs Fiona McHardy

Ms Sam Garry (Temp)

BUSINESS EDUCATION 

Ms Carol Piggott  (PT)

Mrs Emma Dawson

Mr Andrew Dunsmore

Miss Lynne Mowbray

Ms Emma Russell

Miss Amy Walker

DESIGN TECHNOLOGY & ENGINEERING

Mr Sean Annan (PT Curriculum) 

Mrs Julia Davidson

Mr Allan McGregor

Mr Tom Ness

DRAMA 

Ms Lalainia Tremmel  (PT)

Miss Sharlene Kirkaldy

Mrs Sheryl Swinscoe

ENGLISH 

Mr John Moffat  (PT Curriculum)  

Mrs Emma Shields  (PT English)

Mrs Jennifer Dudley

Mrs Johanna Fraser

Mrs Karin Laurie

Mrs Elaine Little

Mrs Elaine McIntosh

Mr George Plevan

Mrs Natalie Redpath

Mrs Gillian Reid

Mrs Aimee Ross

Mrs Kirsty Wallace

HOME ECONOMICS   

Ms Nicola Lockhart (PT)

Mrs Danielle McArthur

Mrs Jade McConnell

MATHEMATICS & COMPUTING 

Mr Fraser Stewart (PT Curriculum)  

 MATHEMATICS

Mrs Dolina Thomson (PT Mathematics)

Miss Claire Cougan

Ms Emma Fraser

Mrs Christine Harris

Mr Damian Haggett

Miss Mhairi Lavender

Mrs Deborah Lee

Mr Lewis MacAlpine

Ms Debbie Muldoon

Mrs Catherine Parsons

Mrs Alison Taylor

COMPUTING SCIENCE

Mrs Kimberly Jeanes

Mr Nathan McMahon (Temp PT Digital Learning)

Mrs Jane Norman

Ms Pauline Stewart 

MODERN LANGUAGES 

Mrs Janet Monaghan (PT Curriculum) 

Miss Camile Garcin

Mrs Morven Larkin

Ms Eleni Tsirogianni

Mrs Lis McTaggart

Mr David West

MUSIC

Mr Craig Cuthbertson (PT)

Ms Rebecca Gourlay

Mr Zak Lennox

Instructors

Ms Fiona Charlton

Mr Leon Thorne

Ms Karen Drever

Mr Ian Christie

Mr Steven Dowall

Ms Pauline Woodburn 

Mrs April Randall

 PHYSICAL EDUCATION

Mr Steven Thomson (PT)

Mrs Sarah Tighe

Mr Matthew Fyffe

Mrs Kristina Linton

Ms Clare Kelly (Temp)

Mr Ross Philp

Ms Kristy Scott

 SCIENCE

Mr David Kennedy (PT Curriculum)

 BIOLOGY

Mrs Eva Hamilton (PT Science/DYW Coordinator)

Ms Nicola Campbell

Mr Kyle Marley (Temp PT Numeracy)

Miss Elaine Reid

Mr Andrew Stuart

CHEMISTRY

Mr Iain Mitchell

Mrs Carol-Ann Moyes

Mrs Alison Urquhart

Miss Laura West

PHYSICS

Ms Kathleen Culyer

Mr Paul Hepple

Mr Paul Neal

Mrs Laura Stenhouse

SOCIAL SUBJECTS

Mr John Porter (PT Curriculum/Modern Studies)

Ms Louise Montgomery (PT Social Subjects/Modern Studies & History)

GEOGRAPHY

Mrs Margo Christie

Ms Gillian Turnbull

HISTORY

Miss Jodi Spittal

Ms Amy Turnbull

Mr David Ward

MODERN STUDIES

Mrs Skye Logie 

Miss Carrie Craig

Miss Mhairi McGroarty

RELIGIOUS, MORAL & PHILOSOPHICAL STUDIES

Miss Erin Dresser

Mr Stuart Gray

Mrs Katrina Naismith

SUPPORT FOR LEARNING

Mrs Lesley Paterson (PT Support)

Mrs Lorraine Dale 

Mrs Helen Wishart

Ms Janice McKelvie (Temp)

Ms Katie Body (Family Support Worker)

PUPIL SUPPORT ASSISTANTS

Mrs Janis Clacher

Mrs Fiona Philp

Mrs Karen Hodge

Mrs Liz Scullion

Mrs Claire Pearson

Mrs Louise Shearer

DEPARTMENT OF ADDITIONAL SUPPORT FOR LEARNING

Mrs Caroline Swinburne (PT Curriculum )

Miss Joanne White (PT Additional Support)

Mrs Lesley Paterson (PT Support for Learning)

Mrs Laura Berry

Mrs Rhona Gaddini

Ms Sharon Iddir (Temp)

Mrs Leeanne Nicol

Miss Andrea Renton

Mrs Adele Shanks

Mr John Sturrock 

PUPIL SUPPORT ASSISTANTS

Mrs Jennifer Barber

Mrs Lynn Cusator

Mrs Gillian Downey

Mrs Audrey Dunsmore

Mrs Karen Dunsmore

Mrs Karen Forsyth

Mrs Judith Hoefling

Mrs Lesley Keenan

Mrs Ailsa McDermott

Ms Sharon Masterton

Mrs Diane Michie

Mrs Sadia Nawaz

Mrs Jakki O’Neill

Mrs Claire Robertson

Ms Natalie Smith

Mrs Vanessa Taylor

Mrs Linsey Thompson

Mrs Karin Whitfield

Ms Lizzie Wilson

LIBRARIAN 

Ms Charlotte Murphy